Українська – сучасно і своєчасно

    Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови.

    Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року згідно тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Історія свята, на жаль, має трагічний початок.
21 лютого 1952 рокуу Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. А починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначаємо і ми, українці.

    Мова — це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кілька тисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.

    Мова функціонує і розвивається тільки в людському суспільстві. Це найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління. Головні функції, що виконує мова — комунікативна, мислеоформлююча, пізнавальна, емоційна, виражальна тощо.

    Сьогодні у світі існує близько 6000 мов. На жаль, майже половина з них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови.

    За весь час свого існування українська мова теж знавала злетів і падінь. Сьогодні, згідно Статті 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України». Наша мова є рідною майже для 50 мільйонів людей.

    Українською мовою розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі співали колискові! Народ наш сміявся і плакав рідною мовою. Ми маємо шанувати і любити рідну мову, піклуйтеся про неї, захищати, розкривати для себе її велич й могутню силу. Зберегти її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь!

    Студенти Кіцманського технікуму Подільського ДАТУ продемонстрували любов до рідної мови флешмобом (який стає традиційним). Усі мали змогу залишити свій відгук на запитання “Чому я розмовляю українською мовою?”. Відповіді були оригінальними, цікавими та щирими. Але всі вони підтвердили, що для наших студентів рідною мовою є саме українська, бо “це мова моїх батьків”, “мова моєї  держави”, “якщо ми не будемо говорити українською мовою, – вона зникне”.

   Багато пізнавальної інформації знайшли та використали  студенти технікуму під час оформлення стіннівок. Головна ідея стіннівок – популяризація та практичне використання української мови в побуті, розмовній мові, діловій документації, при спілкуванні в соціальних мережах.

zrng4FqYMUs_56

KFrx8mgJoYk_78

LjUpUaU_dwg_43

3D1m3YPnIDs_23

3D1m3YPnIDs

   З метою пропагування грамотності, підтримки та розвитку державної мови членами гуртка «Берегиня» при кабінеті української культури та народознавства  було проведено мовно-літературний конкурс «Магія слова», в якому брали участь студенти другого курсу.

    Капітани кожної команди представили назву, девіз та емблеми. У І конкурсі «Портретна галерея», команда В-21 групи першою вказала письменників, творчість яких припадала на 70-90 роки ХІХ століття. Команда В-22 групи у ІІ конкурсі «Відшукай пару» записали найбільшу кількість українських прислів’їв. ІІІ конкурс «Кросворд-підказка» вимагав найбільше теоретичних знань з української мови. З цим завданням найкраще упоралася команда МБО-21 групи. У наступному конкурсі зміст художніх творів українських класиків відмінно знала команда В-21 групи.  В останньому конкурсі, де потрібно було вміло скористатися своїм логічним та образним мисленням, найшвидше виконала завдання команда групи ТЗ-21. Додаткові бали своїм командам принесли вболівальники у жартівливому конкурсі загадок. Знання студентів оцінювали справедливі і незалежні члени журі: Гнатюк Г.Г. (працівник бібліотеки), Пасічник О.О. (голова циклової комісії суспільно-політичних та гуманітарних дисциплін), голова журі – Король М.О. (завідувач методичним кабінетом).

1gRPzWgoqXw

    При підготовці до конкурсу неабияку допомогу надали працівники бібліотеки Кіцманського технікуму (завідувач бібліотекою – Фарус В.В.) та керівник гуртка художньої самодіяльності – Штефанович М.І. Микола Іванович підібрав для свята українські мелодії та пісні, а майстерно їх виконали студентки І курсу відділення «Менеджменту та бухгалтерського обліку» Семенюк Г., Козьма М. та Царик К.

iko5f_8eHvA_8

    Міжнародний день рідної мови –  не стільки свято, як спосіб нагадати про значення рідної мови в житті кожного народу. Українці повинні навчити своїх дітей розуміти значення цього дня, бо це працюватиме на майбутнє держави; це буде гідним пошануванням полеглих за неї.

OyeKgeCugMo

m-YwqG9NBHo

9BtJHu6B0ig_2

image_3