Герої Крут – для нащадків взірець

         29 січня  виповнилося 99  років з часу бою на станції Крути між військовими підрозділами  Української   Народної   Республіки   та   російською більшовицькою армією під командуванням Михайла Муравйова. Бій під Крутами був одним з етапів неоголошеної війни Радянської влади проти незалежної України у 1917-1920 роках. Особливістю бою під Крутами є те, що в ньому на захист Української Народної Республіки стали київські студенти, гімназисти та юнаки військової школи супроти ворога, який мав багаторазову чисельну перевагу.

          Саме тому  бій   під   Крутами, незважаючи на те, що  він   завершився військовою поразкою    для   Української  Народної Республіки, на довгі часи став для патріотів України прикладом героїчного подвигу в ім’я України та її незалежності.

         Щодо самого розвитку подій, то 29 січня 1918 року назва невеликої станції, що розташована на Чернігівщині уздовж лінії Бахмач-Київ, ознаменувала відлік нового духовного злету нації, який є національним символом для борців за свободу та незалежність. 25 січня 1918 року  на    засіданні Української Центральної Ради було прийнято IV Універсал, який проголошував незалежність Української Народної Республіки. Проте, більшовицька влада після захоплення Харкова та Полтави більшовики спрямувала своє 5-тисячне військо на Київ.

Щоб відбити напад, з Києва тоді вирушили добровольчий Студентський курінь і вихованці Української військової школи. Не більше шести (за іншими даними – трьох) сотень бійців. А після відступу українських військ у Києві почався червоний терор. Менше ніж за місяць загинули від 10 до 30 тис. киян. Тобто кожен десятий житель столиці.

          Бій розпочався о 12 годині дня, і, фактично безперервно тривав до пізнього вечора. Юнаки мужньо відбивали атаки ворога, не залишаючи своїх позицій. Протягом п’яти годин українські підрозділи стримували ворожі напади. Проте незабаром, скориставшись величезною перевагою чисельності, наступаючі зламали оборону і почали оточувати українські частини. Розуміючи безвихідність свого становища, бійці Студентського Куреня пішли в атаку і були майже всі знищені. 28 студентів і гімназистів були захоплені в полон, а потім розстріляні.

          Ціною свого життя юні герої затримали наступ ворога на два дні. Вже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі. Тіла 28 вояків-студентів перевезли до Києва. Виступаючи на церемонії похорону, голова Центральної Ради Михайло Грушевський назвав вчинок київської молоді героїчним. Після цього про подвиг молодих переможців забули на більш ніж 70 років, а їхні могили в радянський час були  зруйновані.

           Офіційно День пам’яті героїв Крут почали відзначати  після того, як Президент України Віктор Ющенко підписав Указ від 15.01.2007 № 15/2007 «Про вшанування пам’яті героїв Крут».

Вшанування подвигу героїв бою під Крутами та інших  пам’ятних   дат боротьби за незалежність України має важливе значення для патріотичного виховання молоді.

          В  Кіцманському  технікумі Подільського ДАТУ з нагоди  вшанування  роковин   трагічних  подій під  Крутами  серед  студентів перших- четвертих курсів   відділення «Агротехнології»  ,викладачами  навчального закладу ,а саме:  Карасьовою М.В,  Корсей  О.І,Мамаєвською Л.О,  Мироник  Л.І, було  провдено   захід   під  назвою  « ГЕРОЇ  КРУТ  – ДЛЯ  НАЩАДКІВ  ВЗІРЕЦЬ»  основною  метою  якого  ,стало    збереження пам’яті про боротьбу за волю України, зміцнення пошани українських громадян до незалежності України, формування єдиної української нації.   У своїх  виступах  як студети , так і  викладачі   намагалися  донести присутнім   про   подвиг крутянців,  який  навчає   безкорисливій самопожертві,  що свобода і доля України залежать від готовності кожного українського громадянина поважати і захищати інтереси своєї країни.

           Вшановуючи  пам’ять героїв,було  підготовлено  виставку – інсталяцію під  назвою «    Вам  сурми  не грали…», а також    відбулось  покладання поминальної    свічі    до    дерев’яного   хреста  у  сквері  біля  технікуму-  БОРЦЯМ  ЗА  ВОЛЮ  УКРАЇНИ.

image (1)

image (2)

image (3)

image (5)

image (6)

image