Всесвітній тиждень обізнаності щодо розсудливого і відповідального застосування протимікробних засобів

       Протимікробні ветеринарні лікарські засоби – антибіотики, наразі залишаються основними лікарськими засобами боротьби з бактеріальними інфекціями у ветеринарній медицині. Антибіотики в свій час зробили революцію у медицині. Так, запровадження антибіотиків в медичну та ветеринарну практику призвело до різкого зниження летальності внаслідок інфекцій, ускладнень та інвазивних втручань (пневмонії, менінгіти, ендокардити, туберкульоз, септичні стани, ранові інфекції тощо).

       Однак, неконтрольоване, надмірне застосування таких ліків у тваринництві призводить до того, що проблема стійкості бактерій до протимікробних препаратів є серйозною загрозою для здоров’я людей.

        Проблема антибіотикорезистентності наразі є одним із найактуальніших викликів для громадського здоров’я на глобальному рівні. За оцінкою міжнародних експертів, стійкість мікроорганізмів до протимікробних засобів є причиною понад 700 тисяч смертельних випадків щорічно. Так, лише в країнах Європейського Союзу щороку помирає від інфекцій, спричинених антибіотикорезистентними бактеріями, понад 25 тисяч людей. І, за прогнозами експертів, якщо світова медична спільнота не вживатиме невідкладних заходів щодо стримування розвитку стійкості до протимікробних препаратів, то, вже до 2050 року від інфекцій, стійких до антибіотиків, людство втрачатиме біля 10 мільйонів щорічно.

       Без ефективних заходів щодо нейтралізації існуючих тенденцій росту стійкості до протимікробних засобів, світ може повернутися в доантибіотикову еру, коли прості подряпини та “банальні” інфекції ставатимуть невиліковними.

       В Україні для забезпечення контролю за використанням антибіотиків Мінекономіки розробило відповідний наказ, який є обов’язковим до виконання операторами ринку. Для підготовки до нового регулювання встановлено перехідний період до 21 березня 2023 р., коли наказ вступить у дію.

       Долучаючись до Всесвітнього тижня обізнаності щодо застосування протимікробних засобів, публікуємо також інфографіки, в яких розповідається про:

– розсудливе і відповідальне застосовування протимікробних засобів під час лікування тварин;

– заходи щодо зменшення застосування протимікробних засобів у тваринництві.

      Проведений українськими науковцями аналіз ветеринарної статистичної звітності та звітності Міністерства охорони здоров’я України щодо резистентності виділених культур збудників хвороб тварин і людей до протимікробних препаратів свідчить, про необхідність запровадження підходу «Єдине Здоров’я» (One Health) для мінімізації потенційної шкоди здоров’ю людей внаслідок застосування антибіотиків для лікування продуктивних тварин і птахів.

       Отже, дбаймо про своє здоров’я та здоров’я тварин, адже у нас, як відомо, єдине здоров’я!