Стажування у французькому ліцеї « Рессен»

      Нещодавно, в рамках обміну досвіду, на стажування у французький ліцей від Кіцманського фахового коледжу була делегована викладач-методист Ольга Куспис. Вона побувала в Аграрному ліцеї Етьєна Готьє «Рессен» разом зі студентами та викладачами Тульчинського фахового коледжу ветеринарної медицини БНАУ і учнями ЗЗСО І-ІІІ ст. м. Гайсин.

       Аграрний ліцей Етьєна Готьє «Рессен» (французькою: Lycee Agricole Prive Etienne Gautier Ressins) – навчальний заклад з більш, ніж 90-річною історією. Розташований поблизу селища Нанда (Nandax) в регіоні Овернь-Рон-Альп. Знаходиться на території замку Шато де Рессен, в департаменті Луара (відстань від адміністративного центру департаменту, міста Сент-Етьєн складає приблизно 80 км).

       Французькі викладачі, студенти, весь персонал ліцею дружньо зустріли українську делегацію. Кругом були розміщені українські прапорці. Була складена програма на цілий тиждень, в якій вказувалось, які заходи потрібно провести, хто відповідає за них і хто перекладає.

      На протязі всього тижня з українською делегацією працювали: Даніель Жіродьє (заступник директора ліцею), Клод Фарабе (колишній директор), а також викладачі Анаїс Брассар, Кароль Февріє, Стефані Толле. Перекладачами були наші українці, які вже кілька років живуть у Франції і працюють у цьому ліцеї – Віктор Комісарчук та Тетяна Столяренко. 

      Дуже цікавий захід знайомства українських і французьких студентів провів викладач історії та географії Фредерік Валуа. Українські студенти збагатили свої знання про Францію, а французькі – дізнались багато про трагічні події, які відбуваються в Україні. Адже виступали діти загиблих героїв та діти, чиї брати знаходяться в зоні бойових дій.

     Українським студентам провели екскурсії по території ліцею, показали класи, оснащені комп’ютерами, спортивний величезний зал (в якому щовечора українські і французькі студенти грали у волейбол, баскетбол). Відвідали українські діти ферми по вирощуванню коней, корів, свиней, кіз, овець, побачили, як за всіма тваринами доглядають студенти ліцею. А ще відвідали на території ліцею сільськогосподарські переробні виробництва, де діти навчаються виготовляти сиро-молочні та м’ясні продукти (сири, йогурти, ковбаси, чіпси з м’яса), вдосконалюючи свої практичні навички. Тут же на території є магазин, де цю продукцію виставляють на продаж, а з навколишніх сіл щоранку приїжджають покупці на машинах, закупляючи екологічно чисту продукцію. Управляє цим магазином Стефані Толле.

       Також на території ліцею є діюча церква, в якій є невеличкий орган.

       Аграрний ліцей Етьєна Готьє «Рессен» готує фахівців технічного та економічного (комерційного) спрямування для підприємств, які займаються вирощуванням та переробкою сільськогосподарської продукції. Навчання ведеться, французькою мовою.

       Ліцей «Рессен» належить до системи французької професійної вищої освіти «короткого циклу», де по закінченню навчання випускники отримують диплом BTS (brevet de technicien superieur) – диплом про вищу технічну освіту. Професійна вища освіта «короткого циклу» користується значним попитом серед молоді у Франції, тому що надає можливість реального працевлаштування.

       У ліцей студенти приїжджають у понеділок вранці, на вихідні їдуть додому. Тобто живуть цілий тиждень у ліцеї, а на вихідні залишається чергова за графіком група, яка працює на фермі.

      На території ліцею є велика їдальня, де готують дуже смачні сніданки, обіди, вечері, з власних продуктів: своєї м’ясо-молочної продукції та овочів, вирощених на власному невеличкому полі.

     Даний ліцей, крім навчання французьких дітей, може взяти на навчання від одного до трьох студентів на рік від іноземного навчального закладу.

      Коли на стажування приїжджають українські студенти, то навчання, проживання, харчування для них безкоштовне протягом усього перебування у Франції. Все це оплачує ліцей, крім проїзду. Це традиція навчального закладу і пов’язана зі ставленням до України. Ліцей «Рессен» – приватний навчальний заклад, бюджет якого формується з різних джерел, зокрема й за рахунок пожертв меценатів. Якась частина витрат на навчання українських студентів компенсується урядом Франції, проте більшу частину ліцей платить з власних коштів.

     Крім ліцею, за програмою зустрічі, українським студентам та старшокласникам показали ветеринарну клініку, історичні фортеці містечка Роан, базиліки м. Ліон. А по дорозі до ліцею студенти та учні побували у Парижі, Дрездені, Празі.

      Подорож до французького ліцею була дуже пізнавальною, насиченою, адже дізнались багато нового, цікавого, корисного. Українські студенти та викладачі будуть згадувати все своє життя цю подорож, а також згадувати з глибокою вдячністю дирекцію, весь склад викладачів, перекладачів,  обслуговуючий персонал, студентів ліцею, які доклали максимум зусиль, щоб ця подорож стала незабутньою.