Здобувачі освіти Кіцманського фахового коледжу МБО -11 групи 11 жовтня 2024 року під керівництвом викладачів загальноосвітніх дисциплін Куспис О.І, Карасьової М.В та Томаш О.В. мали можливість відвідати Чернівецький національний університет, названий на честь Юрія Федьковича. Екскурсію провели з нагоди відзначення 190-річниці від дня народження митця.
Старший науковий співробітник архітектурної пам’ятки – Анжела Флорівна занурила здобувачів освіти в історичну епоху, у якій жив і творив передвісник українського національного відродження Буковини, письменник, фольклорист, просвітянин Юрій Федькович.
Архітектурний ансамбль колишньої Резиденції православних митрополитів Буковини і Далмації вразив нас своєю пишністю. Під час екскурсії ми відвідали головний корпус резиденції, де побачили розкішні зали. Своєю красою і величчю вражає Синодальна зала, одна з найгарніших в Європі. Вона була оздоблена мармуром (звідси й теперішня її назва – Мармурова). Також ми відвідали діючу церкву Трьох Святителів. Над оздобленням цього храму працювало кілька фахівців високого рівня.
Екскурсовод наголосила, що важливою подією є те, що в 2011 році унікальний архітектурний ансамбль Резиденції митрополитів Буковини і Далмації (нині ЧНУ) було включено до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Університет – єдиний в Україні і один серед семи у світі виконує подвійну функцію: з одного боку, освітня і наукова інституція, а з іншого – об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Другою локацією був Чернівецький краєзнавчий музей, де здобувачі освіти поглибили знання про історію Буковини в Молдавський період, ознайомилися з музейною експозицією козацького періоду. Захоплено розглядали зразки святкового гуцульського одягу, старовинні меблі та речі хатнього вжитку часів письменника – Юрія Федьковича, раритетні світлини того часу.
Було здійснено пішу прогулянку затишними вуличками чарівного міста. Костел Воздвиження Всечесного Хреста будували довго, але завдяки клопіткій праці і наполегливості місцевої громади його вдалося зберегти. Там досі відправляють меси під звуки віденського органу.
Поряд із костелом знаходиться незвичний будинок-корабель. Існує легенда, що у Чернівцях жили два брати, які мріяли про свій корабель і море. Першу мрію їм втілити майже вдалося.
На Театральній, яка колись називалася площею Єлизавети, а ще до того Фішпляц, бо саме там торгували рибою, ми побачили неймовірний Чернівецький обласний музично-драматичний театр імені О. Кобилянської. Cпроектували його австрійські архітектори Ф. Фельнер і Г. Гельмер. Копія чернівецького театру є в німецькому місті Фюрт.
Від Центральної площі ми продовжили екскурсію пішохідною вулицею імені Ольги Кобилянської (колишня вулиця Панська), яку за переказами двірники підмітали трояндами. По дорозі побачили: Палац урочистих подій, ковану карету, Свято-Духівський собор, костел Серце Ісуса, Соборну площу, а також колишній Буковинський сейм, Німецький та Польський дім.
Цікавою і пізнавальною стала локація Чернівецького обласного музею архітектури і побуту просто неба.
Екскурсія збагатила знання здобувачів освіти про історичне минуле нашого краю, життя і творчість народного співця Буковини – Юрія Федьковича.