Напередодні Всесвітнього дня вишиванки, відзначення Міжнародного дня Європи в Україні студенти групи В-12 ВСП “Кіцманський фаховий коледж ЗВО “Подільський державний університет” та викладач зарубіжної літератури Олексюк Г.М. підготували й провели 12 травня онлайн-конференцію «З Україною в серці».
Україна в житті та творчості зарубіжних письменників». У заході також взяли участь голова циклової комісії гуманітарних дисциплін М.В. Карасьова і куратор групи Г.В.Козій.
Минуле й теперішнє взаємопов’язані. Ми є свідками того, як усі дружні до нас держави допомагають українському народові, підтримують у страшній війні з росією, виборюванні незалежності й вільного європейського вибору. Хвилиною мовчання присутні вшанували усіх, хто віддав життя за краще майбутнє нашої Батьківщини.
Студенти озвучили інформацію про життєві й творчі шляхи письменників зарубіжжя, зачитали уривки з прози, поетичні рядки, присвячені українській темі. Доля більшості митців подарувала не тільки незабутні мандрівки по Україні, зустрічі з колегами-письменниками, з українським народом, а й поєднала сімейними традиціями, шлюбними обіцянками. Тут вони залишили часточку своєї душі й серця, а ще – приємні спогади й твори, через які відкрили світові Україну, її історію, культуру та мову.
Учасники заходу спробували уявити, домислити той факт, що перебуваючи в українських містах і селах, зарубіжні письменники могли приміряти або носити чудові, оздоблені магічними візерунками, вишиванки. Так виник незвичний флешмоб «Одягни зарубіжного письменника у вишиванку». У вишиванках були й учасники конференції.
Що ж так приваблювало й приваблює письменників-іноземців у нашихкраях? Українська тема була помітним і значним явищем у розвитку зарубіжної літератури упродовж віків, особливо у ХІХ-ХХ століттях, а також сьогодні. Образ України, її мальовнича природа, героїчне минуле стали предметом розгляду й творчих пошуків для багатьох зарубіжних письменників, надихнули їх на створення літературних шедеврів, у яких рядки зливаються у дзвінку пісню любові до нашої землі. А переклади їхніх творів відіграли важливу роль у збагаченні української мови та розвитку української літератури.
Про зачудування природою, чарами української ночі, козацькою звитягою у творах Миколи Васильовича Гоголя розкрила Танас Анастасія, українські сторінки життя і творчості поляка Адама Міцкевича гортав Сенчук Iлля, про захоплення Україною та її історією у творчості француза Проспера Меріме та англійки Етель Ліліан Войнич розкрила у виступі Монюк Крістіна, про те, як французький романіст Оноре де Бальзак знайшов своє кохання в українській Верхівні переказав Микитей Валентин, спогадами австрійця Райнера Марії Рільке про благословенний Київ і магію української пісні поділився Романюк Олексій, про київський період в житті Михайла Булгакова розповів Назарій Василь, пройшов українським географічним маршрутом німця Генріха Белля Дідович Михайло, про буковинське коріння й життя в Чернівцях німецькомовного поета, перекладача, єврея Пауля Целана повідала Олексюк Юлія. А ще – розповіді викладача про український слід у долі й творах Джорджа Байрона, Віктора Гюго, Шолом-Алейхема, Фрідріха Шиллера та Iоганна Гете, Анни Ахматової та Джеймса Олдріджа, і, звичайно, сучасних письменників – сербсько-хорватської літератури – Милорада Павича та польської – Іоанни Ягелло, які стали спеціальними почесними гостями Львівського книжкового форуму. Керівник групи Козій Г.В. розповіла учасникам заходу про легендарного поета, розвідника, борця за незалежність України в лавах Легіону січових стрільців Василя Вишиваного – нащадка королівської династії Габсбургів, закатованого у радянських таборах. Із сьогоденням захід поєднали пісні «Я-Україна» (Н. Каменських), «Біля тополі» (польський гурт «Еней», посвята загиблим воїнам АТО), «Чернівці» (М. Грицкан), «Молитва за Україну».
Мандрівка в часі крізь століття дозволила згадати лише невелику кількість майстрів слова, які віддзеркалили у своїй творчості тему України, побували в Україні.