Онлайн-конференцію «З Україною в серці»

    Напередодні Всесвітнього дня вишиванки, відзначення Міжнародного дня Європи в Україні  студенти групи В-12  ВСП “Кіцманський фаховий коледж ЗВО “Подільський державний університет” та викладач зарубіжної літератури  Олексюк Г.М. підготували й провели 12 травня онлайн-конференцію «З Україною в серці».

     Україна в житті та творчості  зарубіжних письменників».  У заході також взяли участь голова циклової комісії гуманітарних дисциплін М.В. Карасьова  і куратор групи Г.В.Козій.

    Минуле й теперішнє взаємопов’язані. Ми є свідками того, як усі дружні до нас держави допомагають українському народові, підтримують у страшній війні з росією, виборюванні незалежності й вільного європейського вибору. Хвилиною мовчання  присутні  вшанували  усіх, хто  віддав життя за краще майбутнє  нашої Батьківщини.

     Студенти озвучили інформацію про життєві й творчі шляхи письменників зарубіжжя, зачитали уривки з прози, поетичні рядки, присвячені українській темі. Доля більшості митців подарувала не тільки незабутні мандрівки по Україні, зустрічі з колегами-письменниками, з українським народом, а й поєднала сімейними традиціями, шлюбними обіцянками. Тут вони залишили часточку своєї душі й серця, а ще – приємні спогади й твори, через які відкрили світові Україну, її історію, культуру та мову.

     Учасники заходу спробували  уявити, домислити  той факт, що перебуваючи в українських містах і селах, зарубіжні письменники могли приміряти або носити чудові, оздоблені магічними візерунками, вишиванки. Так виник незвичний флешмоб «Одягни зарубіжного письменника у вишиванку». У вишиванках  були й учасники конференції.

     Що ж так приваблювало й приваблює письменників-іноземців у нашихкраях?  Українська тема була помітним і значним явищем у розвитку зарубіжної літератури упродовж віків, особливо у ХІХ-ХХ століттях, а також сьогодні. Образ України, її мальовнича природа, героїчне минуле стали предметом розгляду  й творчих пошуків для багатьох зарубіжних письменників, надихнули їх на створення  літературних шедеврів, у яких рядки зливаються у дзвінку пісню любові до нашої землі. А переклади  їхніх творів відіграли  важливу роль у збагаченні української мови та розвитку української літератури.

      Про зачудування природою, чарами української ночі, козацькою звитягою у творах  Миколи  Васильовича Гоголя  розкрила  Танас Анастасія, українські сторінки життя і творчості поляка Адама Міцкевича гортав Сенчук Iлля, про захоплення  Україною та її історією у творчості француза Проспера Меріме та англійки Етель Ліліан Войнич  розкрила у виступі Монюк Крістіна, про те, як французький романіст Оноре де Бальзак знайшов своє кохання в українській  Верхівні переказав  Микитей Валентин, спогадами  австрійця Райнера Марії Рільке про благословенний Київ і магію української пісні поділився  Романюк  Олексій, про київський період в житті Михайла Булгакова розповів Назарій Василь, пройшов українським географічним маршрутом німця Генріха Белля Дідович Михайло, про буковинське коріння й життя в Чернівцях німецькомовного поета, перекладача, єврея Пауля Целана  повідала  Олексюк Юлія. А ще – розповіді викладача про український слід у долі й творах Джорджа Байрона,  Віктора Гюго,  Шолом-Алейхема,  Фрідріха Шиллера та Iоганна Гете, Анни Ахматової та Джеймса Олдріджа, і, звичайно, сучасних письменників – сербсько-хорватської літератури  – Милорада Павича та  польської – Іоанни Ягелло, які стали спеціальними  почесними гостями  Львівського книжкового форуму. Керівник  групи Козій Г.В. розповіла учасникам заходу про легендарного поета, розвідника, борця за незалежність України в лавах  Легіону січових стрільців  Василя Вишиваного – нащадка королівської династії Габсбургів, закатованого у радянських таборах.  Із сьогоденням  захід  поєднали   пісні «Я-Україна»  (Н. Каменських), «Біля тополі» (польський гурт «Еней», посвята загиблим воїнам АТО), «Чернівці» (М. Грицкан),  «Молитва за Україну».

       Мандрівка в часі крізь століття дозволила згадати  лише невелику кількість майстрів слова, які віддзеркалили у своїй творчості тему України, побували  в  Україні.