Обережно, ГРИП!

   20152202125105  Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) залишаються одними з небагатьох інфекційних хвороб, які не мають тенденції до зниження, та є практично єдиним інфекційним захворюванням, епідемії якого виникають майже щорічно та по числу випадків перевершують всі інші інфекційні захворювання разом взяті, вражаючи людей різного віку і приносять великий економічний збиток державі.

   В Україні щорічно реєструється 3-5 млн. випадків ГРВІ та грипу. Найвищі показники у дітей до 5 років. Особливо висока захворюваність ГРВІ відзначається в дитячих дошкільних колективах, у багатодітних сім’ях, в колективах дорослих. Як відомо, захворювання на грип становить серйозну небезпеку виникнення ускладнень, особливо серед дітей та людей з хронічними захворюваннями.

    У Чернівецькій області медики офіційно фіксують понад дві тисячі хворих на ГРВІ. Про це повідомляяє molbuk.ua.

  За вчорашній день, 6 грудня, по Чернівецькій області зареєстровано понад дві тисячі хворих на ГРВІ. Госпіталізовано 66 хворих.

 “У Чернівцях зареєстровано 863 випадки ГРВІ, 13 людей госпіталізовано. Підтверджено 17 випадків грипу. Це досить велика кількість хворих”, – зазначив завідувач відділом державної установи “Чернівецький обласний лабораторний центр” Юрій Падурару.

   Джерелом збудників інфекцій грипу є хвора людина протягом усього періоду, особливо в перші 5 днів хвороби, що супроводжуються високою температурою, і навіть за кілька годин до появи перших ознак захворювання. З часом одужання кількість вірусу в організмі з кожним днем зменшується, і з 5-7-го дня хвороби людина перестає бути заразною. Зараження людей відбувається частіше повітряно-крапельним шляхом: вірус виділяється хворим в повітря з уражених клітин епітелію дихальних шляхів, з краплями слини, слизу, мокроти, при диханні, розмові, кашлі, чханні, рідше передача вірусу відбувається через предмети побуту (носову хустку, посуд), забруднені виділення хворого. Унікальною властивістю вірусів є те, що вони існують і розмножуються лише в середині живої клітини, але не будь-якої, а тільки тієї, в якій умови для розвитку їх найбільш сприятливі. Для вірусу грипу „воротами” проникнення в організм людини є клітини слизової оболонки верхніх дихальних шляхів.

   Інкубаційний період триває від 12 годин до 3 днів, частіше 1-2 дні. Клінічні прояви хвороби не залежать від типу вірусу, але найважче протікає грип, що викликаний вірусами підтипів А1 і А2.

   У більшості випадків захворювання починається раптово. Хворий може вказати не лише день, а й час захворювання. Підвищується температура тіла до 38-40?С. Хворі скаржаться на сильний головний біль, ломоту у всьому тілі, розбитість, нежить, сльозотечу, першіння у горлі, в’ялість, сонливість, запаморочення. В окремих випадках можливе безсоння, іноді блювота, гарячка, судоми, втрата свідомості. Можливі крововиливи в шкіру і слизові оболонки, носові, маткові, легеневі, шлунково-кишкові, виражена задуха, зниження артеріального тиску, приглушенні тони серця.

    В тяжких випадках у дітей раннього віку можуть бути судоми, порушення дихання та інші небезпечні прояви.

    Найбільш частим ускладненням є пневмонія. Важким ускладненням перебігу грипу є інфекційно-токсичний шок, а також набряк головного мозку і легень. Можливі крововиливи в мозок, інфаркт міокарда. Грип часто призводить до загострення хронічних захворювань, наприклад, ревматизму. Ускладнення з боку серцево-судинної системи частіше зустрічаються у осіб похилого віку.

   Після грипу часто спостерігається загострення хронічних захворювань – бронхіальної астми, хронічного бронхіту, серцево-судиних захворювань, порушення обміну речовин.

    У випадках легкого перебігу хвороби температура тіла може залишатись нормальною, хоча у хворого спостерігається нежить, невелика кволість і незначний головний біль. Досить часто при такому протіканні хвороби хворий постільного режиму не дотримується і переносить хворобу, як кажуть, „на ногах”, прийнявши її за місцеве ураження слизової оболонки носоглотки. Проте треба знати, що зниження працездатності та загальне нездужання часто свідчать про грип. Перенесення ж грипу на ногах може викликати тяжкі ускладнення хвороби.

  Профілактичні заходи спрямовані насамперед на підвищення несприятливості організму до дії збудників грипу та ГРВІ, а також заходи санітарно-гігієнічного спрямування, тому насамперед необхідно:

  • вести здоровий спосіб життя, виконувати ранкову гімнастику;
  • не обмежувати себе в прогулянках на свіжому повітрі;
  • виконувати контрастні обливання водою;
  • здійснювати провітрювання і вологе прибирання приміщень.

  Не слід забувати, що в повітрі приміщення, де перебуває хворий, може бути збудник хвороби – вірус. Його легко знешкодити простими доступними методами. Для цього необхідно систематично провітрювати приміщення. Ця процедура зменшує концентрацію вірусу у повітрі настільки, що загрози заразитись грипом у такій кімнаті практично немає.

   Для миття підлоги користуються 0,5 % розчином відстояного хлорного вапна або 1 % розчином хлораміну.

   Після ізоляції хворого чи переведення його в лікарню приміщення, де він перебував, старанно провітрюють, підлогу і меблі в ньому миють водою з милом. М’які речі провітрюють, витрушують на відкритому повітрі та чистять пилососом. Іграшки миють з милом. Тверді іграшки, що не псуються від гарячої води, споліскують окропом. М’які іграшки та книжки провітрюють або опромінюють бактерицидною лампою протягом 1-1,5 год.

   На посуді, рушникові та носовій хусточці, білизні вірус може зберігатися тривалий час. Щоб продензифікувати посуд, його миють з милом, ошпарюють або кип’ятять протягом 5хв. Забруднені вірусом рушники, носові хусточки та білизну до прання висушувати не рекомендується. Потрібно їх спочатку виварити, потім випрати і лише після цього висушити. Якщо зразу після забруднення цього зробити з якоїсь причини не вдається, таку білизну до прання слід зберігати в закритих целофанових мішках.

    Госпіталізації підлягають хворі з важким ступенем хвороби і ускладненнями, а також ті, хто страждає важкими хронічними хворобами серцево-судинної системи, органів дихання, а інші хворі лікуються вдома.

   Всі хворі повинні дотримуватись постільного режиму протягом всього періоду хвороби. Хворому потрібно давати багато пити теплого чаю з малиною, медом, липовим цвітом. Важко хворого необхідно повертати в ліжку, пропонувати йому робити дихальну гімнастику з метою профілактики застою в легенях.

    Для профілактики захворювання на грип та ГРВІ потрібно:

  • уникати тісних контактів з людьми, які чихають і кашляють;
  • не торкатися руками очей, рота і носа;
  • носити марлеву пов’язку або разову маску;
  • регулярно ретельно мити руки з милом, протирати їх спиртовмісним засобом для дезінфекції рук;
  • здійснювати вологе прибирання, провітрювання і зволоження повітря у приміщенні;
  • дотримуватися раціонального харчування з великою кількістю свіжих овочів та фруктів;
  • застосовувати неспецифічні модулятори імунітету, а саме: настойку ехінацеї чи елеутерококу, часник, цибулю, відвар шипшини, вітамінні препарати, зокрема вітамін С, аскорутин, змащувати перед прогулянками слизову оболонку носа оксоліновою маззю;
  • підбирати одяг відповідно до сезону, проводити часте миття рук;
  • одягати марлеву пов’язку під час епідемії в місцях скупчення людей чи при контакті із хворим.

Захворівши, необхідно звернутися до лікаря. Пам’ятайте – самолікування може призвести до негативних наслідків!