«Мир і  єдність Україні!»  (Французький  ліцей  для  українців)

       Хоча б раз у житті кожен замислювався про те, щоб узяти участь у програмі академічної мобільності. Для когось це нові знання, для інших – вдалий нетворкінг та знайомства, для третіх – досвід перебування у новій культурі. Не кожен наважується на такий крок, проте навчання в закордонному вищі – завжди приваблива можливість.

     Представником, що була делегована від Кіцманського фахового коледжу  і мала можливість  побачити  як відбувається навчання за кордоном  стала викладач-методист, вищої кваліфікаційної категорії – Ольга Куспис. Разом з студентами та викладачами Тульчинського фахового коледжу ветеринарної медицини БНАУ і учнями ЗЗСО І-ІІІ ст. м. Гайсин, Ольга Іванівна  побувала за програмою обміну досвідом  у Французькому ліцеї.

     Аграрний ліцей Етьєна Готьє «Рессен» (французькою: Lycee Agricole Prive Etienne Gautier Ressins) – навчальний заклад з більш, ніж 90-річною історією. Розташований поблизу селища Нанда (Nandax) в регіоні Овернь-Рон-Альп. Знаходиться на території замку Шато де Рессен, в департаменті Луара (відстань від адміністративного центу департаменту, міста Сент-Етьєн складає приблизно 80 км). Ліцей має власні невеликі ферми, сільськогосподарські, переробні виробництва, магазин, де працюють студенти, вдосконалюючи свої практичні навички. А також на території ліцею є церква, куди студенти ходять на службу. Аграрний ліцей Етьєна Готьє «Рессен» готує фахівців технічного та економічного (комерційного) спрямування для підприємств, які займаються вирощуванням та переробкою сільськогосподарської продукції. Навчання ведеться, звісно, французькою мовою.

     Ліцей «Рессен» належить до системи французької професійної вищої освіти «короткого циклу», де по закінченню навчання випускники отримують диплом BTS (brevet de technicien superieur) – диплом про вищу технічну освіту. Професійна вища освіта «короткого циклу» користується значним попитом серед молоді у Франції, тому що надає можливість реального працевлаштування.

     Даний ліцей може взяти на навчання не більше трьох студентів на рік від одного іноземного навчального закладу.

     Навчання, проживання, харчування в навчальному закладі для українських студентів безкоштовне протягом усього часу їхнього перебування у Франції. Все це оплачує ліцей, крім проїзду. Це традиція навчального закладу, пов’язана зі ставленням до України. Ліцей «Рессен» – приватний навчальний заклад, бюджет якого формується з різних джерел, зокрема й за рахунок пожертв меценатів. Якась частина витрат на навчання українських студентів компенсується урядом Франції, проте більшу частину ліцей платить із власних коштів.

     Про цей ліцей Ольгою Іванівною було підготовлено відеофільм, який переглянули викладачі, в рамках декади, на засіданні циклової комісії гуманітарних дисциплін. У своєму фільмі викладачка розповіла і продемонструвала, як французи зустріли дуже щиро українську делегацію. Усюди були виставлені синьо-жовті прапорці на знак підтримки та толерантного ставлення до України. Це було дуже щемливо споглядати, на очі наверталися сльози….. Хотілось просто сказати, дякую, французькій стороні, що поруч з нами в такий складний  і доленосний час.

     Розповіла, що українські студенти мали можливість бачити щоденне життя французької молоді. Крім ліцею, студенти побували у Парижі, Ліоні, Дрездені, Празі та Кракові. Враження  від фільму  були  яскраві  та душевні. 

      Ольга Іванівна розкрила основний аспект міжнародної співпраці в освітній галузі, що культурний обмін зі студентами у Франції не мрія, а реальність! Головна мета такої співпраці – організація  додаткової освіти для здобувачів вищої і перед вищої освіти, створення можливостей для особистого розвитку  молоді  та розкриття їх потенціалу.

     Навчання за кордоном це водночас і пригода, і випробування. Але якщо й справді хочеш щось змінити й спробувати повчитись у котромусь із закордонних закладів освіти, то жодні перешкоди не зупинять. Головне пам’ятати: усе, що відбувається,  це досвід, який тебе змінює, а подорожі не лише дарують знання, а й допомагають побачити світ під новим кутом.