Правила дій при пожежі

    Необхідно пам’ятати, що в освітніх установах пожежа поширюється зі швидкістю 1-1,5 метра в хвилину,  в коридорах – 4-5 м / хв. При горінні меблів та паперу в навчальних приміщеннях в повітрі накопичується оксид вуглецю, який при вдиханні його протягом 5-10 хвилин стає смертельним.

    Ось чому при надзвичайній ситуації,  пожежі  потрібно діяти швидко, рішуче і грамотно, відповідно до розроблених раніше планів евакуації та практичних відпрацювань на випадок пожежі.

    Порядок дій вчителя при пожежі:

 • Не піддаватися паніці самому і заспокоїти студентів.
 • У першу чергу евакуювати студентів із тих приміщень, де знаходитися небезпечно для життя, а також з верхніх поверхів.
 • Уточнити обстановку: чи немає задимлення в коридорі, чи можливий вихід і евакуація студентів.
 • Якщо вихід з класу безпечний, вишукувати студентів. Речі, одяг залишити на місцях. Якщо є, надіти марлеві пов’язки для захисту органів дихання. Взяти класний журнал.
 • Виводити студентів з будівлі технікуму по найбільш безпечного та найкоротшому шляху. Вчитель при цьому повинен йти попереду, а в кінці ланцюжка поставити найросліших і фізично розвинених хлопців, щоб у разі потреби вони змогли надати допомогу більш слабким.
 • По закінченню евакуації, у заздалегідь визначеному безпечному місці збору, провести перекличку всіх студентів за списками. Вчитель повинен невідлучно знаходитися поряд з виведеними з будівлі студентами.
 • Якщо коридор задимлений і вихід з класу небезпечний, потрібно закрити вхідні двері, ущільнити їх підручною тканиною, посадити студентів на підлогу і трохи відкрити вікно для провітрювання. Якщо на вікнах металеві грати, їх необхідно відразу відкрити. Як тільки почуєте шум під’їхавших пожежних машин, подайте сигнал, щоб рятівники негайно приступили до евакуації через вікна. Вчитель у такому разі залишає клас останнім.

 

 

Правила поведінки при виявленні пожежі у навчальному закладі:

 1. Необхідно зачинити двері того приміщення, де горить вогонь. Якщо ви бачите палаюче приміщення через вікно, не намагайтеся увійти у це приміщення. Відчиненні двері не тільки випустять дим і завадять евакуації – раптове постування додаткового повітря може призвести до поширення пожежі з великою швидкістю.
 2. Необхідно негайно підняти тривогу, голосно кричати про пожежу. Викликати пожежну охорону. Виклик повинен бути про дубльований через деякий (короткий) час.
 3. Необхідно повідомити про пожежу персонал начального закладу, який буде вживати відповідних заходів щодо негайної евакуації усіх людей. Тут особливо важливо не допустити паніки! Евакуація проводиться із усієї будови, навіть якщо пожежу виявлено у якісь одній частині.
 4. Почувши тривогу, студенти встають біля своїх парт і за вказівкою учителя залишають по одному класну кімнату і йдуть розміреним кроком до місця зібрання, завершує шестя учитель із класним журналом. Необхідно зачинити двері класної кімнати і решту дверей на шляху евакуації (під час евакуації ними більше ніхто не буде користуватися).
 5. Студенти однієї групи йдуть униз сходами (по одному) тільки з одного боку, залишаючи інший для проходу інших груп, за винятком випадків, коли сходи дуже вузькі. Не можна обганяти один одного.
 6. Усі, хто не був присутній у класі під час сигналу тривоги (був в учительській, коридорах, туалетах і т. п.), повинен негайно йти на місце зібрання і приєднатися до своєї групи.
 7. Усі прибиральниці, адміністративний та інший персонал, почувши тривогу, також повинні  негайно йти до місця зібрання.
 8. За необхідності організовуються пошуки людей, яких не виявили на місці зібрання.
 9. Нікому не дозволяється повертатися в будівлю, наприклад за одягом, книгами, до того часу, поки не буде дозволено пожежною охороною або – на випадок тренування директором школи.
 10. На місці зібрання кожна група займає суворо визначене місце і перебувають там, не розходячись.
 11. Місце зібрання повинно бути під навісом або в іншій будівлі.
 12. Серед усіх евакуйованих, що зібралися у пункті збору, роблять перекличку (за журналами): це робиться для того, щоб з’ясувати, чи всі евакуювалися з приміщення. Директор після тривоги йде до пункту зібрання і там приймає рапорти від усіх  підрозділів.
 13. Для людей-інвалідів повинні бути раніше передбачені спеціальні заходи евакуації.
 14. Розмови і сміх під час евакуації повинні бути заборонені, щоб було чути вказівки.
 15. До прибуття пожежної охорони уже необхідно знати, де саме, в якому приміщенні пожежа і чи всі евакуйовані. Повинен бути наявним план пожежної евакуації. Начальника варти пожежної охорони, що прибула, зустрічають з повною інформацією.

У перший день навчання проводиться інструктаж усіх студентів і персоналу про процедуру пожежної евакуації, йде ознайомлення з усіма ходами й виходами. Ця процедура повторюється раз на  на півріччя із відповідним записом. Варіанти евакуації змінюються (засмічені виходи або задимлені сходи і т. п.).

zvonit-101