Нові податки: за що та скільки потрібно платити у 2023-му
І як змінюватиметься фіскальна політика протягом року
Міністерство фінансів прозвітувало про виконання державного бюджету за 2022 рік. Результати на перший погляд виявилися кращими, ніж очікувалося. За даними Мінфіну, надходження до загального фонду держбюджету становили 1,49 млрд грн. У законі «Про Державний бюджет на 2022 рік» було закладено суму доходів загального фонду в розмірі 1,21 млрд грн. При цьому дефіцит держскарбниці становив 911 млрд грн проти прогнозного в розмірі 1497 млрд грн. Зменшити «дірку» у бюджеті дозволили надходження від міжнародних партнерів.
Втім головним джерелом доходів держбюджету, як і раніше, є податки. І ось із ними не все так добре. 2022 року внутрішній ПДВ приніс скарбниці 213 млрд грн (118% плану), імпортний ПДВ – 253 млрд грн (59% плану), надходження від ПДФО сягнули 148,4 млрд грн (99% плану), а від податку на прибуток підприємств – 117 млрд грн (74% плану). Це ключові бюджетоутворюючі податки, які загалом відображають ситуацію з його наповненням. Щодо митних платежів, то їхній обсяг у 2022 році становив 301 млрд грн, або лише 57% плану.
2023 року питання наповнення держскарбниці стоятиме дуже гостро. Фінансові запаси в бізнесу закінчуються, багато підприємств згортають свою роботу, зокрема через пошкодження енергетичної інфраструктури.
Тому гроші з платників податків «видавлюватимуть» адміністративними методами (перевірки, донарахування зобов’язань тощо), завдяки посиленню контроля та урізанню пільг. І хоча масштабну податкову реформу Кабінет Міністрів і депутати поки не анонсували, з настанням 2023 року вже набули чинності багато поправок до податкового законодавства.
Змінюються розміри сум МЗП та ПМ (Закон України від 03 листопада 2022 року № 2710– ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік»).
Законом встановлено, що впродовж 2023 року:
мінімальна заробітна плата за місяць становитиме 6700 грн,
прожитковий мінімум на одну працездатну особу – 2684 гривень.
Ці положення призведуть до змін в оподаткуванні діяльності фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП).
Податкові ставки прив’язані до мінімальної зарплати.
Ліміт доходів ФОП на спрощеній системі оподаткування, який є граничною межею заробітку ФОП, при перевищенні якої його можуть перевести на загальну систему оподаткування, прив’язаний до мінімальної заробітної плати, тож у 2023 році ліміти будуть такими:
для 1 групи – 1 118 900 грн (167 розмірів мінімальної зарплати);
для 2 групи – 5 587 800 грн (834 розмірів мінімальної зарплати);
для 3 групи – 7 818 900 грн (1167 розмірів мінімальної зарплати).
Податкові стимули для відродження енергогалузі. Буквально днями – 3 січня – набув чинності закон №2836-ІХ, норми якого спрямовані на прискорення відновлення зруйнованої та пошкодженої енергетичної інфраструктури.
Цим законом внесено поправки до Податкового кодексу, які, зокрема, передбачають:
- звільнення від ПДВ операцій із ввезення в Україну електрогенераторних установок, трансформаторів, генераторів, обладнання та комплектуючих до них;
- звільнення від ПДВ операцій із ввезення в Україну товарів, які безоплатно передає Енергетична спільнота підприємствам, які здійснюють генерацію та розподілення електроенергії;
- звільнення від акцизного податку операцій із ввезення в Україну транспортних засобів для перевезення 10 і більше осіб, легкових та вантажних авто, якщо ці транспортні засоби будуть згодом передані силовим структурам (Збройним Силам, прикордонникам, поліції тощо);
- звільнення платників податку на прибуток підприємств від відповідальності за несвоєчасне подання фінансової звітності за умови, що всі необхідні звіти будуть подані протягом трьох місяців після скасування військового стану.
Податкові ініціативи на найближчі місяці. Крім тих змін, які вже набули чинності, депутати та уряд запланували й інші зміни до податкового законодавства. До речі, частину з них Україна зобов’язалася виконати в рамках оновленої програми співпраці з Міжнародним валютним фондом.
- По-перше, до 1 липня 2023 року буде ліквідовано спеціальний режим для платників 3-ї групи ЄП, які замість 5% сплачують податок за ставкою 2%. Аргумент на користь скасування такої пільги – скорочення надходжень до держбюджету від тих компаній, які замість 18% податку на прибуток платять лише 2% з обороту.
- По-друге, буде посилено контроль за застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (касових апаратів), для чого Верховна Рада до літа має повернути штрафи за порушення під час використання РРО.
- По-третє, парламент до 1 липня 2023 року повністю зніме чинний мораторій на податкові перевірки. На сьогодні повноваження інспекторів обмежені, і податківці перевіряють переважно бізнес, який звертається за відшкодуванням ПДВ.
Підготувала викладач економічних дисциплін Снятинчук Н.М.