Пройде зовсім мало часу і випускників шкіл (та їх батьків) хвилюватимуть питання: «Яким я хочу бачити свої майбутнє ?», «Ким я хочу бути ?», «В якому навчальному закладі я хочу навчатись ?»… Це досить важливі питання, адже вдало обрана професія є запорукою професійного майбутнього.
Немає унікальних рецептів, але, щоб уникнути помилок і розчарувань при виборі майбутнього, хочу поділитись деякими роздумами щодо даного питання:
- складіть список відповідних професій та перелік вимог до них, визначіть значимість кожної вимоги та оцініть свою відповідність вимогам кожної з підходящих професій, проаналізуйте;
- визначіться з Вашими інтересами, професійною зацікавленістю, схильностями та бажаннями займатися справою, яка Вас зацікавила остаточно;
- оцініть професійну придатність, Ваші (стосовно обраної професії) якості – рівень знань і підготовленості, здібності, здоров’я;
- дізнайтесь потребу на ринку праці обраної професії, пипит на професію, перспективи на майбутнє;
- ознайомтесь з кваліфікаційною характеристикою обраної професії, умовами праці, вимогами щодо стану здоров’я (адже деякі професії можуть бути для Вашого стану здоров’я небезпечними);
- ознайомтесь із навчальними закладами, які готують спеціалістів за обраною Вами спеціальністю, умовами вступу до них, умовами та термінами навчання;
- поцікавитись, як найкраще отримати досвід роботи з даної спеціальності, як можна буде підвищити свою конкурентноздатність на ринку праці.
Якщо Ви вагаєтесь у виборі виду діяльності чи у Вас є кілька варіантів майбутньої професії, Вам варто звернутися за консультацією в центри зайнятості, фахівці яких нададуть допомогу щодо професійного вибору та навчання.
Допоможе у професійному самовизначенні випускника школи профдіагностичне тестування, яке можна пройти у центрі зайнятості. Спеціаліст з профорієнтації зіставляє професіограми та психограми з даними обстеження майбутнього спеціаліста (здібності, якості, можливості, нахили…) і надає допомогу у виборі професії.
Важливими у виборі професії є екскурсії для випускників шкіл на ринкоутворюючі підприємства міста, району чи області, під час яких відбувається знайомство з робочими місцями, технічним оснащенням, здійснюється оцінка випускниками їх можливостей засвоєння обраної професії.
Але не варто думати, що зробивши вибір зараз, Ви не будете розчаровані з часом… Справа в тому, що з кожним роком з’являються нові професії, Вам прийдеться регулярно підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності, можливо і здобувати іншу освіту. Перша професія знадобиться Вам в несподіваних ситуаціях, а освоєння нової спеціальності надасть Вам право стати цінним фахівцем у певних видах діяльності.
У виборі професії шукайте допомогу в Інтернеті на порталах Державної служби зайнятості України http://www.dcz.gov.ua/control/uk/index, Професійного консультування http://profi.org.ua/.
Допоможе у виборі майбутньої професії також інтернет-проект “Профорієнтація” http://prof.osvita.org.ua/uk/index.html .
То ж Вам вирішувати, Вам вибирати і не помилитись у виборі, адже, якщо обрана професія приносить задоволення, тоді Ви щаслива людина.