Шановні студенти!
Ви готуєтесь до ЗНО і повинні запам?ятати велику кількість навчального матеріалу, ось Вам кілька порад від практичного психолога Оробець Н. Ф.
- Складіть план. Перш за все, зберіться – оцініть, скільки є днів на підготовку і складіть письмовий план, розподіливши теми по днях. Розклавши їх по віртуальних «поличках», ви вже підготуєте пам’ять для запам’ятовування цих матеріалів.
- Налагодьте режим. Налагодьте режим відпочинку і активності. Адже пам’ять безпосередньо залежить від того, наскільки мозок повний сил. Вранці, після сну, мозок відпочив і пам’ять працює добре, тому найскладніші теми повторюйте саме в цей час. Кожні 45 хвилин робіть перерву на 15 хвилин – це поліпшить запам’ятовування щойно прочитаного, допоможе йому перейти з короткострокової пам’яті в довготривалу.
- Учіть сидячи, а не лежачи. При вертикальному положенні тіла серце працює повноцінно, кров надходить в мозок в достатній кількості і пам’ять працює добре, якщо ж людина лягає, серце починає працювати в півсили, кровообіг мозку і, відповідно, пам’ять – погіршуються ( з тих же причин, лежачи виникає сонливість). Тому вчити ефективно можна лише сидячи.
- Проціджуйте «воду». Не повторюйте все підряд, відкидайте непотрібну інформацію, концентруйтеся на головному – визначеннях, формулах, правилах і так далі.
- Записуйте, уявляйте і малюйте. Навіть якщо ви не зможете користуватися шпаргалками на іспиті, не лінуйтеся їх готувати. Річ у тому, що, записуючи, ви підключаєте зорову пам’ять і матеріал засвоюється краще. Із цього приводу є навіть латинська приказка: «Один раз записав – все одно, що двічі прочитав». Так можна асоціювати те, щ о ви хочете вивчити, з образами і малювати картинки, що ілюструють це, – як в уяві, так і на папері, тут діятиме той же принцип візуалізації.
- Читайте вголос. Окрім зорової пам’яті, можна підключити емоційну – для цього читайте те, що хочете вивчити, вголос. При цьому можна, наприклад, різні правила промовляти різними інтонаціями, наприклад, різних викладачів. Такий прийом відкладе в пам’яті емоційний слід і інформацію легко буде пригадати на іспиті.
- Їжте мало. Краще влаштовуйте кожні три години легкі перекуси, ніж щільно набивайте шлунок двічі в день. Через переїдання пам’ять погіршується – через те, що кровообіг і обмін речовин в цей час перемикаються на травлення (продукти у міру перетравлювання надходять в кров, збільшують її в’язкість, через що виникає кисневе голодування мозку і, як наслідок – тугодумство і сонливість). А з’їдаючи мало, запам’ятовування підтримується на постійному рівні.
- Підберіть страви, що «допомагають запам’ятовувати». Розумова напруга, як і фізична, вимагає підвищення надходження вітамінів, перш за все – С і В. Тому для поповнення запасів вітаміну С щодня з’їдайте 1-2 ківі або пару апельсинів, а для вітамінізації В – вживайте арахіс, волоські горіхи, висівковий хліб і страви з печінки. Крім того, в харчуванні студента мають бути такі компоненти як: жирні кислоти (їхнє джерело – жирна риба, риб’ячий жир, рослинна олія, краще – оливкова), сало, яєчний жовток, мікроелемент кальцій (його багато в молочних продуктах), залізо (м’ясо, петрушка, гречка, яблука).
- Підіть на медичну хитрість. В арсеналі лікарів є ліки, що поліпшують пам’ять і розумові процеси, наприклад, ноотропні препарати, засоби, що містять гінкго, женьшень та ін. Тому проконсультуйтеся у лікаря, що вам краще підійде, ці медикаменти продаються без рецепта.
- Якщо потрібно підбадьоритися – душ і масаж. Бувають ситуації, коли і відпочивати немає часу, і вивчити потрібно, і сил немає. Швидко повернути ясність думки можна за допомогою самомасажу вух і «комірцевої» зони шиї. Розімніть вуха і шкіру шиї так, щоб вони «спалахнули» – для цього знадобиться близько 5 хвилин. Це посприяє поліпшенню кровообігу в головному мозку і додасть пам‘яті нових сил. Ще один спосіб рефлекторно підбадьоритися – стискувати двома краями нігтів однієї руки нігтьові фаланги пальців іншої рук, і потім навпаки, протягом 2-3 хвилин. За канонами китайської медицини там розташовані точки, що відповідають головному мозку. Якщо ж ви відчуваєте, що перевантажили голову навчанням, прийміть душ і вимийте волосся – вода уміє забирати зайву інформацію.