Козаччина – одна з героїчних і найславетніших сторінок багатовікової української історії. Понад двісті років – з середини XVI ст. і до останньої чверті XVIII ст. – козацтво було рушійною силою поступу України, вкарбувало слід у її визвольні змагання, оборону від зовнішніх ворогів, розбудову держави, культурний прогрес. Українське козацтво, як вільне військово-промислове об’єднання , сформувалося з усіх станів і прошарків тогочасного суспільства, насамперед селянства, на права і свободу, якого посягала польська шляхта, тому увібрало в себе волелюбні риси українського національного характеру. Утворивши свою козацьку християнську республіку на низу Дніпра, за порогами, козаки вважали основним своїм завданням боротьбу з турецько-татарською агресією, а згодом, з кінця XVI ст., починаються козацькі селянські повстання і тривалі війни проти польсько-шляхетського панування на Україні, що завершилися народно-визвольною війною 1648-1654 рр. під керівництвом Богдана Хмельницького і приєднанням України до Росії.
Козаччина була знищена російським царизмом після завоювання Криму й колонізації півдня України. Слава про її звитяжні діла залишилася жити в пам’яті поколінь.
Все, що було кращим і світлим в українському народі, асоціювалося з образами козака і Запорозької Січі. В народній пам’яті козак став символом України, її волі, краси, буйної степової вдачі.
Викладачами істориками – Куспис Ольгою Іванівною та Карасьовою Мар’яною Василівною , було організовано засідання круглого столу (онлайн) зі студентами другого курсу МБО-21 групи під назвою «ТАЄМНИЦЯ КОЗАЦЬКОЇ ШАБЛІ» З метою формування ціннісного ставлення до суспільства і держави, покращенню національно-патріотичного виховання в нашому освітньому закладі.
Усі присутні згадували у виступах, доповідях , героїв – захисників Вітчизни, оборонців прав і віри, звичаїв та гідності кожного, хто живе під небом України. Тих, хто стояв у джерел становлення української державності, утвердження ідеалів свободи і демократії: українське братство, українське козацтво, славетних гетьманів України,кошових отаманів.
Куспис Ольга Іванівна розповіла про цікаві факти з історії козацтва, життя гетьманів України часів « Руїни» .
Карасьова Мар’яна Василівна підготувала відеоматеріал про Запорізьку Січ, наголосивши, що козак – це національний герой, який представляє українську ментальність, українську душу, українське слово.
Історики щиро подякували учасникам та гостям круглого столу Мамаєвській Л.О – завідувачці відділеням №2, Королю М.О. – завідувачу методичного кабінету.