Свою Україну любіть

    Ось і закінчився навчальний рік…

   Студенство отримало багато знань з різних дисциплін, на яких викладачі не тільки навчали, але й виховували. Через заняття, виховні заходи велика увага приділялась не тільки засвоєнню знань, але і вихованню любові до рідної землі, українського народу, моральної культури.

   Одним із елементів навчання і виховання у навчально-виховному процесі є екскурсії, завдяки яким студенти збагачують і закріплюють свої знання. Особливо це стосується дисципліни “Історія України”. Щороку, з метою здійснення національно-патріотичного виховання,  проводимо із студентами екскурсії історичним куточками як Буковини (музеї, Хотинська фортеця), так і найцікавішими фортифікаційними спорудами Західної України.

   Фортеці, замки, палаци століттями тримають у пам’яті події минулого. Багато бачили вони, багато можуть розповісти. Вони пам’ятають славу великої Київської Русі, її княжу добу, козацькі битви національно-визвольної війни, перебування Західної України в складі різних держав.

   Незабутніми були екскурсії Хмельниччиною, Тернопіллям, Рівненщиною і, звичайно, Львівщиною.

   Студенти побували у фортеці м.Старокостянтинів, збудованій князем Костянтином Острозьким у 1561-1571рр. Мури фортеці були настільки міцними, що тридцятитисячна татарська орда не змогла її здобути штурмом.

   Недалеко Старокостянтинова ми мали змогу насолодитися унікальним палацово-парковим комплексом ХІХ століття у с.Самчики. Палац добре зберігся. У ньому оздоблені розкішні зали, Японський кабінет. Палац оточує парк 19 га., який нараховує понад 150 порід дерев і чагарників, багато з яких занесені до Зеленої книги України. Перед палацом є озеро. А ще у парку зберігся Китайський будинок – єдина в країні споруда-холодильник.

   Вразила своєю величчю Меджибіжська фортеця-замок “Білий лебідь”. Уперше її згадано в 1146 році в Іпатіївському літописі. Обороняла в той час кордон Київської Русі. За бурхливих часів польсько-козацьких воєн переходила фортеця з рук у руки, потрапляючи то до козаків, то до поляків, то до турків. Після розподілу Польщі увійшла до складу Російської імперії.

   Звичайно, окрасою Хмельниччини є Кам’янець-Подільська Стара фортеця, яка має 12 веж, мури її височать на скелястому пагорбі над річкою Смотрич.

   Подорожуючи Рівненщиною, побували у Тараканівському форті, збудованому в середині ХІХ ст. Форт має форму ромба зі сторонами до 240 м та висотою до 6 м. Укріплений потужними стінами та захищений ровами. Щоб краще уявити масштабність споруди, то для прикладу уявіть, що у казематах форту могло розміщатися до 600 осіб. Тараканівський форт — самостійне військове містечко площею 4 га. На 7-ми підземних рівнях форт мав склади боєприпасів, житлові приміщення, хлібопекарню, пральню, церкву, морг, телефонний зв’язок і  3 колодязі з водою та колодязі-пастки.

   За кілька кілометрів від форту відніється Дубнівська фортеця, споруджена у ХІУ ст. князем Василем Острозьким. Його внук, Костянтин Острозький, модернізував її, звівши потужні фортифікації.

   Костянтин Острозький реконструював також замок в Острозі. Запросив сюди першодрукаря Івана Федорова, який надрукував тут славнозвісну Острозьку Біблію (1581р.).

  Багата на замкові споруди Тернопільська земля.

  Зацікавила студентів історія Кременецької фортеці, що знаходиться на горі Бона або Замковій, звідки відкривається надзвичайно гарний краєвид усього міста Кременця.

  Відвідали прекрасні палацово-паркові комплекси у Білокриниці та Вишневці. Побували у старовинному місті Збараж, що став основним місцем зйомок фільму Єжи Гофмана  “Вогнем і мечем”. Історія замку тісно переплітається з ходом національно-визвольної боротьби українського народу 1648-1654рр. та постаттю Богдана Хмельницького.

 Студенти отримали багато нових вражень, додаткових знань. Такі поїздки, екскурсії роблять незабутніми студентські роки, які вихованці згадують з теплотою, по закінченні навчання.

DSCN2869

Білокриниця

Дубно

Зарваниця

Збараж 1

Збараж

Кременець 1

Кременець

Меджибіж

Палац Вишневецьких

Самчики

Старокостянтинів

Тараканів форт