1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

изображение_viber_2020-11-30_09-34-20 2

  «Хто попереджений, той захищений», – саме так говорить французьке прислів’я. Метою даного онлайн-інформування є формування в студентів поняття про похо­дження СНІДу; пропагу­вання здорового способу життя,  високоморальну по­ведінку людини в суспільстві та попередження всім про болючу рану суспільства – СНІД.

     Як відомо, СНІД одна з найважли­віших проблем, з якою зіткнулося людство в XX столітті і з якою ми ввійшли у XXI століття.

     Стрімко зростає кількість інфіко­ваних і померлих від СНІДу людей. Багато про СНІД вже відомо, але кожного дня з’являється нова інформація. Водночас накопичено певний ба­гаж знань, використання яких зробить можливим якщо не припинення поширення хвороби, то хоча б сповільнення цього процесу.

1 грудня – Всесвітній день бо­ротьби із ВІЛ/СНІДом

     У цей день величезна кількість лю­дей на всій планеті приколюють до одягу червону стрічку. Як символ усвідомлення важливос­ті проблеми СНІДу .Як символ протесту проти дискри­мінації у відношенні до ВІЛ-позитивних людей. Як символ надії на те, що людство обов’язково пе­реможе цю хворобу.

         Історія виявлення хвороби

     У 1976 році в США, де порівняно добре розвину­та медицина, уважні лікарі виявили доти не відо­му хворобу. Без видимої на той час причини хворі втрачали природний захист проти мікробів -імунітет. Мікроби, які відносно мирно співісну­ють на здоровому тілі, буквально підточували цих хворих. Ніякі антибіотики не допомагали.

     Перші виявлені хворі дещо відрізнялися своєю поведінкою: вони були гомосексуалами  та кололи в вену наркотики. Тож спершу вирішили, що ці нещасні догралися -їх Бог покарав, та й заспокоїлися горді чистотою власної моралі.

   Однак пізніше виявили нову хворобу в людей, яким переливали кров (із різних причин). У них також з’являлось нездужання, набрякали лімфа­тичні вузли на шиї, під руками, в паху, утворюва­лися виразки в роті. Трималась підвищена темпе­ратура. Надмірно потіли навіть від найменшого зу­силля, особливо вночі. Хвороба могла на деякий час відступити, але невдовзі починались різні інфекційні ускладнення: тривалий розлад кишеч­ника, запалення внутрішніх органів. Особливо несприятливо протікали простудні хвороби верхніх дихальних шляхів, швидко починалось запалення легень. Хворі катастрофічно втрачали вагу. Досить часто на шкірі ніг та в інших місцях розвивались специфічні червонувато-сині пухлини – саркома Капоші. І ніяке лікування не допомагало.

   Допитливі вчені під керівництвом Галло та Монтаньє в крові хворих виявили антитіла проти невідомого інфекційного збудника. Незабаром під електронним мікроскопом (який збільшує, образно кажучи, сантиметр до кілометра) роз­гледіли вірус, який має прямо-таки жахливі влас­тивості. З кров’яної клітини, яка в нормі вбиває мікроби (лімфоцит), цей вірус робить потвору, що розмножує такі ж віруси за зразком свого вбивці. Новонароджені віруси швидко знищують усі захисні клітини. Кров нікому рятувати від мікробів. Це і є імунодефіцит – найстрашніший з усіх дефіцитів.

Що таке ВІЛ та СНІД?

Дійсно, багато хто дотепер не знає, що таке СНІД і ВІЛ, і плутають ці поняття.

Що ж означають ці незрозумілі і за­гадкові слова?

«ВІЛ» :                                        «СНІД»:

«В» – вірус;                                «С» – синдром;

«І» – імунодефіциту;              «Н» – набутого;

«Л» – людини.                          «І» – імунного;

                                                   «Д» -дефіциту.

изображение_viber_2020-11-30_09-34-21

изображение_viber_2020-11-30_09-34-22     Що таке взагалі «вірус»? Вірус – це дрібний мікроорганізм, який можна розглянути тільки під дуже сильним мікроскопом. Віруси живуть усередині живих клітин, з яких складаються всі тканини організму людини. У нашому організмі нараховуються мільярди таких клітин. Вони об’єднані в групи і виконують різні функції.

    ВІЛ не стійкий у зовнішньому середовищі. Він інактивується за температури 56°С протягом 30 хв., за температури 70-80°С гине через 10 хв., під час кип’ятіння – через 1 хв. Вірус через 1 хвилину гине під впливом 70% етилового спирту, 0,5% гіпохлориту натрію, ефіру, швид­ко інактивується під час обробки звичайними дезінфекційними засобами. Стійкий до висушу­вання й заморожування за температури – 70°С, відносно стійкий до іонізуючої радіації, ульт­рафіолетового опромінення.

 «Шляхи передачі ВІЛ»

   Існують ТРИ основні шляхи передачі ВІЛ від однієї людини до іншої:

     1.Під час статевого контакту з ВІЛ-інфікованою люди­ною, коли сперма чи вагинальні виділення інфікова­ної людини потрапляють на слизові оболонки вагіни, пеніса, ротової порожнини або прямої кишки іншої людини, з яких вірус проникає в кров;

      2.Коли цілісність шкірних покривів порушується гос­трим предметом (голкою, бритвою або інструментом для нанесення татуювання), яким перед цим користу­валась інфікована людина і кров якої залишилась на цьому предметі. Ризик інфікування ВІЛ найбільший при повторному використанні шприца чи голки для введення ліків або наркотиків після вірусоносія, а та­кож при переливанні крові, що містить ВІЛ;

    3.ВІЛ також може передаватися плоду від інфікованої матері під час вагітності і пологів або після народжен­ня дитини через молоко матері.

 

                           Як запобігти ВІЛ -інфікуванню

      Як уже зазначалося, причиною розвитку синдрому набутого імунодефіциту людини (СНІД) є ВІЛ. Для того, щоб запобігти інфікуванню, слід пам’ятати про шляхи передачі ВІЛ (статевий, через кров і від інфікованої ма­тері – дитині) та завжди дотримуватись таких правил:

мати статеві зносини лише з однією людиною, яка, у свою чергу, повинна мати ці зносини лише з вами;

при статевих контактах завжди використовувати презервативи;

запобігати потраплянню сперми чи вагінальних виділень іншої людини на слизові оболонки вашої ротової порожнини, шлунка або пря­мої кишки, з яких вірус може проникнути в кров;

     Пам’ятайте, що ризик ВІЛ-інфікування є найбільшим у разі повторного користування шприцом чи голкою для введення ліків або наркотиків після вірусоносія, а також під час переливання крові, що містить ВІЛ. В разі потре­би зробити маніпуляцію, пов’язану з порушенням цілісності шкірних покривів (проколювання вух, ін’єкція, гоління і т. п.), завжди слід користуватися сте­рильним (а ще краще разовим) інструментарієм;

      Якщо жінка під час вагітності дізналася, що вона ВІЛ-інфікована або хвора на СНІД, для попередження пе­редачі ВІЛ плоду вона обов’язково повинна пройти при­значений лікарем курс профілактичного лікування та після пологів годувати немовля лише штучними суміша­ми, а не грудним молоком.

                        «Життя з тавром ВІЛ/СНІДу»

    Коли статус ВІЛ-позитивних осіб стає офіційним, перед ними постає проблема дискримінації з боку громадськості:

  • ізоляція та острах з боку сім’ї і друзів;
  • звільнення з роботи або створення таких умов, що змушують людину залишити роботу;
  • дискримінація з боку сусідів, включаючи навіть вимоги змінити адресу.

     Ще гіршим в те, що презирливе ставлення суспільства є, мабуть, важливим фактором як низької кількості офіційно зареєстрованих випадків захворювання на ВІЛ/СНІД, так і недостатнього використання медичних закладів, таких, як державні центри боротьби зі СНІДом. Упереджене ставлення частково є наслідком неправильної поінформованості громадськості про ВІЛ/СНІД.Однак ще більше хвилює дискримінація з боку працівників галузі охорони здоров’я. Не дотримуючись як професійної етики, так і закону України, медичні працівники часто порушують конфіденційність та анонімність інформації про хворих на ВІЛ/СНІД. Деякі з них навіть відмовляються надавати ВІЛ-інфікованим пацієнтам будь-які медичні послуги, незалежно від того, пов’язані вони з ВІЛ чи ні. У більшості випадків громадська думка не розрізняє ВІЛ-позитивних дітей та дітей ВІЛ-позитивних батьків. Такі батьки часто змушені забрати свою дитину з дитсадка чи школи і виховувати її вдома або перевести до іншого закладу лише для того, щоб уникнути конфронтації та надати дитині змогу вчитися у більш сприятливих умовах.

         Символом боротьби зі СНІДом являється червона стрічка, не одна акція не обходиться без неї. Ця стрічка як символ боротьби зі СНІДом була задумана весною 1991 року. ЇЇ ідея належить художнику Франку Муру, який помер від СНІДу у 2002 році.

      Бережіть себе для тих, кого ви кохаєте! І запам’ятайте: найкраща профі­лактика від СНІДу – це голова на плечах. Заражаються – по-різному, а по­мирають – однаково! Задумайтесь над цим! Зробіть пра­вильний вибір!

изображение_viber_2020-11-30_09-34-20