Нації вмирають не від інфаркту.
Спочатку їм відбирає мову.
Ліна Костенко
Міжнародний день рідної мови — день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі.
Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову, як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того організація вважає що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.
Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш аніж 10.000 особами, що активно розмовляють мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб, не задокументовані.
Міжнародний День рідної мови відносно молоде свято – до календарів усього світу воно ввійшло тільки у 1999 році. І в Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема української мови на українських землях нараховує кілька століть.
Історія свята, на жаль, має дуже трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато років. Аж у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний День рідної мови як привід для роздумів та зосередження уваги на мовному питанні. Починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначають і в Україні.
Мова для кожного народу стає ніби другою природою, що оточує його, живе з ним всюди і завжди. Без неї, як і без сонця, повітря, рослин, людина не може існувати. Як великим нещастям обертається нищення природи, так і боляче б’є по народові зречення рідної мови чи навіть неповага до неї, що є рівноцінним неповазі до батька й матері.
Берегти і примножувати рідну мову – це обов’язок кожної людини. Народ, який не усвідомлює значення рідної мови, її ролі в розвитку особистості, не плекає її, не може розраховувати на гідне місце в суцвітті народів.
Вислови про мову
Мов поганих не існує в світі, є лише погані язики (А. Бортняк).
Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя (Франсуа Вольтер).
У мові, як загалом у природі, все живе, все рухається… (Ян Нецислав Бодуен де Куртене).
Народ, що не усвідомлює значення рідної мови для свого вищого духовного життя і сам її покидає й відрікається, виконує над собою самовбивство (Шафраник).
Хто не любить своєї рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства, не заслуговує на ім’я людини (Й. Г. Гердер).
Раби – це нація, котра не має Слова. Тому й не зможе захистить себе (Оксана Пахльовська).
Рiдна мова на чужинi ще милiшою стає (Павло Грабовський).
Інститутом модернізації змісту освіти від 09.02.2018 № 22.1/10-348 надіслано директорам закладів післядипломної педагогічної освіти лист «Про відзначення Міжнародного дня рідної мови» та організацію проведення «диктанту єдності» українською мовою та мовами національних меншин у закладах загальної середньої освіти.
У Кіцманському коледжі диктант писали студенти І та ІІ курсів та викладачі, які виявили бажання перевірити рівень своєї грамотності.
Також цього дня працівники Кіцманської центральної районної бібліотеки, бібліограф Людмила Корзун та бібліотекар-системний адміністратор Оксана Кошурба, відвідали Кіцманський коледж Подільського ДАТу з літературною годиною «Лунай, величне наше слово», в якому взяли участь студенти І та ІІ курсів (В-22, МБО-11, ТЗ-11) та викладач мови і літератури Томаш Оксана Василівна, викладач інформатики та комп’ютерних технологій Гуцуляк Олена Олександрівна.
Бібліограф ЦРБ розповіла студентам багато цікавих фактів про рідне слово, про значення рідної мови в житті кожного з нас, також продекламувала вірші про рідну мову відомих поетів. Далі студенти мали змогу переглянути відео-презентацію «Українська мова – диво світу». На завершення свята студентки Одріховська Олена і Данилюк Марія прочитали вірші Ганни Черінь «Рідна мова» та Дмитра Павличка «Ти зрікся мови рідної».