5 грудня світове суспільство відзначає Всесвітній день грунту

Щороку 5 грудня за підтримки продовольчої і сільськогосподарської організації ООН відзначають Всесвітній день ґрунтів (World Soil Day).

Вперше з ініціативою установи Всесвітнього дня ґрунтів виступив Міжнародний союз ґрунтознавства (IUSS) у 2002 році. Однак лише в грудні 2013 року на 68-ій Генеральній Асамблеї ООН 5 грудня було офіційно проголошено Всесвітнім днем ґрунтів. Крім того, 2015 рік став Всесвітнім роком ґрунту.

      Грунти – це основний ресурс виробництва в сільському господарстві. Вони забезпечують життєво необхідні екосистемні функції і є основним засобом виробництва продуктів харчування, кормів, палива, природного волокна і лікарських засобів, що мають важливе значення для забезпечення добробуту людини.

     Основна мета Всесвітнього дня ґрунту – об’єднати людей задля захисту природних ґрунтів від виснаження, руйнації, деградації, а також для відтворення їх родючості. Це нелегка і разом із тим благородна справа, адже саме цей ресурс є однією з основ існування кожної країни.

     В Україні, як і у більшості країн світу, йде особливо небезпечний процес деградації ґрунтів, або втрата їх родючості, який фахівці називають «тихою кризою планети». В Україні більше 40 % ріллі потерпає внаслідок зменшення вмісту гумусу і поживних речовин, більше 30 % внаслідок водної і вітрової ерозії, майже 40 % внаслідок переущільнення.

        Але ми можемо змінити ситуацію, якщо наше землеробство стане на шлях раціонального використання ґрунтів. Це передбачає максимальне застосування пожнивних решток, соломи, сидератів і виключення практики спалювання соломи на полях, мінімізація обробітку ґрунту, мульчування, вирощування підсівних культур, проведення моніторингу ґрунтів та застосування мінеральних добрив з урахуванням результатів агрохімічного обстеження.

     Слід пам’ятати, що ґрунт – це невідновлюваний ресурс, адже протягом тривалого проміжку часу людство сприймало його як даність. Тому безкомпромісним завданням для кожного з нас задля збереження ґрунтів є їхнє екологічно раціональне використання.

      З метою відзначення Всесвітнього дня ґрунтів  у Кіцманському колежі здобувачі освіти другого курсу спеціальності «Геодезія та землеустрій»  на заняттях з дисципліни «Основи ґрунтознавства та геології» під керівництвом викладача Антощук Ганни Олександрівни брали участь у творчому проєкті «Захист природних ґрунтів від виснаження та деградації».

      Здобувачі освіти висловлювали власне бачення проблеми захисту та відтворення їх родючості з погляду заходів із землеустрою. Свої думки оформили у вигляді творчих есе. Молодь активно ділилася своїм баченням проблеми та вчилася формувати нові підходи в розвитку землеустрою України з урахуванням сучасного стану та світового досвіду.

     З нагоди відзначення Всесвітнього дня ґрунтів ФАО в Україні  (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН) підготувала мультфільм, аби привернути увагу громадськості до важливості збереження ґрунту живим.

       Мультфільм  можна переглянути за посиланням: https://youtu.be/-DD2tb4gsZg.